United Chemi-Con EMVA160GDA222MLH0S
EMVA160GDA222MLH0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVA160GDA222MLH0S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVA160GDA222MLH0S.pdf
Availability of EMVA160GDA222MLH0S
QUANTITY
EMVA160GDA222MLH0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA160GDA222MLH0S
Internal Part NumberEIS-EMVA160GDA222MLH0S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA160GDA222MLH0S
Related LinksEMVA160GD, EMVA160GDA222MLH0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA160GDA222MLH0S Details Description
Related parts for EMVA160GDA222MLH0S
CABLE CAT5 FTP PATCH RED 1M datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 1A DO214 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 490NH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONNECTR ACCESSORY EMI/RFI DB37 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
GROMMET EDGE FLAME RTRDT 1=100' datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf