United Chemi-Con EMVA160GDA332MLN0S
EMVA160GDA332MLN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVA160GDA332MLN0S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVA160GDA332MLN0S.pdf
Availability of EMVA160GDA332MLN0S
QUANTITY
EMVA160GDA332MLN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA160GDA332MLN0S
Internal Part NumberEIS-EMVA160GDA332MLN0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA160GDA332MLN0S
Related LinksEMVA160GD, EMVA160GDA332MLN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA160GDA332MLN0S Details Description
Related parts for EMVA160GDA332MLN0S
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
CAP MICA 2700PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8062ARM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.25% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 10% 330VAC AXI datasheet.pdf