United Chemi-Con EMVA350ADA151MHA0G
EMVA350ADA151MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVA350ADA151MHA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMVA350ADA151MHA0G.pdf
Availability of EMVA350ADA151MHA0G
QUANTITY
EMVA350ADA151MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA350ADA151MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMVA350ADA151MHA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA350ADA151MHA0G
Related LinksEMVA350AD, EMVA350ADA151MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA350ADA151MHA0G Details Description
Related parts for EMVA350ADA151MHA0G
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
BIT HEX TR 9/64" 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR/RX MULTCH RS232 20TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 200MA 2.5 OHM datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
D4JL-4NFA-C5 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf