United Chemi-Con EMVA500ARA471MKG5S
EMVA500ARA471MKG5S picture photo
Mfg. Part Number
EMVA500ARA471MKG5S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVA500ARA471MKG5S.pdf
Availability of EMVA500ARA471MKG5S
QUANTITY
EMVA500ARA471MKG5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA500ARA471MKG5S
Internal Part NumberEIS-EMVA500ARA471MKG5S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA500ARA471MKG5S
Related LinksEMVA500AR, EMVA500ARA471MKG5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA500ARA471MKG5S Details Description
Related parts for EMVA500ARA471MKG5S
TERM BLOCK PCB 2POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 10NS 208RQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
3/4PF PADDLE SW 1-3 AL ENCL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf