United Chemi-Con EMVA500GDA102MMN0S
EMVA500GDA102MMN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVA500GDA102MMN0S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVA500GDA102MMN0S.pdf
Availability of EMVA500GDA102MMN0S
QUANTITY
EMVA500GDA102MMN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA500GDA102MMN0S
Internal Part NumberEIS-EMVA500GDA102MMN0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA500GDA102MMN0S
Related LinksEMVA500GD, EMVA500GDA102MMN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA500GDA102MMN0S Details Description
Related parts for EMVA500GDA102MMN0S
RES SMD 732K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG PCB datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 310 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf