United Chemi-Con EMVA6R3GDA682MLN0S
EMVA6R3GDA682MLN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVA6R3GDA682MLN0S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMVA6R3GDA682MLN0S.pdf
Availability of EMVA6R3GDA682MLN0S
QUANTITY
EMVA6R3GDA682MLN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA6R3GDA682MLN0S
Internal Part NumberEIS-EMVA6R3GDA682MLN0S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA6R3GDA682MLN0S
Related LinksEMVA6R3GD, EMVA6R3GDA682MLN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA6R3GDA682MLN0S Details Description
Related parts for EMVA6R3GDA682MLN0S
WIRE TIE 10.75" 60# datasheet.pdf