United Chemi-Con EMVE160ADA471MHA0G
EMVE160ADA471MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE160ADA471MHA0G
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVE160ADA471MHA0G.pdf
Availability of EMVE160ADA471MHA0G
QUANTITY
EMVE160ADA471MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE160ADA471MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMVE160ADA471MHA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE160ADA471MHA0G
Related LinksEMVE160AD, EMVE160ADA471MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE160ADA471MHA0G Details Description
Related parts for EMVE160ADA471MHA0G
IC OPAMP GP 75KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EZCONNECT W/CONN BL-4000 datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC40S/AE40M/CSC40S datasheet.pdf
SCR MOD PWR-BLK 1600V 25A datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ TTL SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf