United Chemi-Con EMVE250ADA101MF80G
EMVE250ADA101MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE250ADA101MF80G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMVE250ADA101MF80G.pdf
Availability of EMVE250ADA101MF80G
QUANTITY
EMVE250ADA101MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE250ADA101MF80G
Internal Part NumberEIS-EMVE250ADA101MF80G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE250ADA101MF80G
Related LinksEMVE250AD, EMVE250ADA101MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE250ADA101MF80G Details Description
Related parts for EMVE250ADA101MF80G
FOAM BLK LEAD INS GRD 1/2X36X60 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 88A TO-268 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/GRY 100' datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM T/H datasheet.pdf