United Chemi-Con EMVE350ADA100ME55G
EMVE350ADA100ME55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE350ADA100ME55G
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMVE350ADA100ME55G.pdf
Availability of EMVE350ADA100ME55G
QUANTITY
EMVE350ADA100ME55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE350ADA100ME55G
Internal Part NumberEIS-EMVE350ADA100ME55G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE350ADA100ME55G
Related LinksEMVE350AD, EMVE350ADA100ME55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE350ADA100ME55G Details Description
Related parts for EMVE350ADA100ME55G
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATASEL/MUX 16-TVSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 12A 125V datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 35POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SV 7.62HP/04/90G SW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONAN HDR datasheet.pdf
680UF 100V 18X35MM 105C 10000H datasheet.pdf