United Chemi-Con EMVE500ADA220MF60G
EMVE500ADA220MF60G picture photo
Mfg. Part Number
EMVE500ADA220MF60G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVE500ADA220MF60G.pdf
Availability of EMVE500ADA220MF60G
QUANTITY
EMVE500ADA220MF60G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE500ADA220MF60G
Internal Part NumberEIS-EMVE500ADA220MF60G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current47mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE500ADA220MF60G
Related LinksEMVE500AD, EMVE500ADA220MF60G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE500ADA220MF60G Details Description
Related parts for EMVE500ADA220MF60G
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf