United Chemi-Con EMVE6R3GDA682MMN0S
EMVE6R3GDA682MMN0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVE6R3GDA682MMN0S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMVE6R3GDA682MMN0S.pdf
Availability of EMVE6R3GDA682MMN0S
QUANTITY
EMVE6R3GDA682MMN0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVE6R3GDA682MMN0S
Internal Part NumberEIS-EMVE6R3GDA682MMN0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVE6R3GDA682MMN0S
Related LinksEMVE6R3GD, EMVE6R3GDA682MMN0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVE6R3GDA682MMN0S Details Description
Related parts for EMVE6R3GDA682MMN0S
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
KIT ACCY FLEX CBL LN C8 40/44PIN datasheet.pdf
SWITCH UNITS datasheet.pdf
RES 20.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TERMINAL KOSF ZT4 datasheet.pdf
Connector Header 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC PIN datasheet.pdf
TAPE 5909 VHB FOAM 4" X 72YD datasheet.pdf
SW MINI SPDT PIN PLUNGER 250V datasheet.pdf