United Chemi-Con EMVH500GDA471MMH0S
EMVH500GDA471MMH0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVH500GDA471MMH0S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVH500GDA471MMH0S.pdf
Availability of EMVH500GDA471MMH0S
QUANTITY
EMVH500GDA471MMH0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVH500GDA471MMH0S
Internal Part NumberEIS-EMVH500GDA471MMH0S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVH500GDA471MMH0S
Related LinksEMVH500GD, EMVH500GDA471MMH0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVH500GDA471MMH0S Details Description
Related parts for EMVH500GDA471MMH0S
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 48-LQFP datasheet.pdf
IC FIFO 200KB SYNC 15NS 28DIP datasheet.pdf
IC LCD TIMING CONTROLLER 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 400W DIP datasheet.pdf
FUSE 630A 690V AR DIN 2 HSDNH datasheet.pdf