United Chemi-Con EMVK160ADA100MD55G
EMVK160ADA100MD55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVK160ADA100MD55G
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVK160ADA100MD55G.pdf
Availability of EMVK160ADA100MD55G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EMVK160ADA100MD55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVK160ADA100MD55G
Internal Part NumberEIS-EMVK160ADA100MD55G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVK160ADA100MD55G
Related LinksEMVK160AD, EMVK160ADA100MD55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVK160ADA100MD55G Details Description
Related parts for EMVK160ADA100MD55G
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPADE 16-22 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CONN RCPT 330PS R/A 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
8.0 DIA LOOSE TWIST TIE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO3-2 datasheet.pdf