United Chemi-Con EMVY160ADA681MJA0G
EMVY160ADA681MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY160ADA681MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVY160ADA681MJA0G.pdf
Availability of EMVY160ADA681MJA0G
QUANTITY
EMVY160ADA681MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY160ADA681MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMVY160ADA681MJA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY160ADA681MJA0G
Related LinksEMVY160AD, EMVY160ADA681MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY160ADA681MJA0G Details Description
Related parts for EMVY160ADA681MJA0G
CONN HOUSING TAB 3POS KEY-X PNL datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB datasheet.pdf
SSD 12GB SCSI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO220 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION NCP3337 1.8V datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP 1/4W 406-430MHZ 7" SS datasheet.pdf
DOT MATRIX LABEL VINYLIDE datasheet.pdf
KIT MLCC 1000PF-10UF 25-50V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf