United Chemi-Con EMVY250ADA221MHA0G
EMVY250ADA221MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY250ADA221MHA0G
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMVY250ADA221MHA0G.pdf
Availability of EMVY250ADA221MHA0G
QUANTITY
EMVY250ADA221MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY250ADA221MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMVY250ADA221MHA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY250ADA221MHA0G
Related LinksEMVY250AD, EMVY250ADA221MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY250ADA221MHA0G Details Description
Related parts for EMVY250ADA221MHA0G
RES SMD 680K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
PWR DISTRIB BLOCK 2POS 40A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
FACEPLATE 35MM W/MNT HARDWARE datasheet.pdf