United Chemi-Con EMVY350ADA331MJA0G
EMVY350ADA331MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY350ADA331MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMVY350ADA331MJA0G.pdf
Availability of EMVY350ADA331MJA0G
QUANTITY
EMVY350ADA331MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY350ADA331MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMVY350ADA331MJA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY350ADA331MJA0G
Related LinksEMVY350AD, EMVY350ADA331MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY350ADA331MJA0G Details Description
Related parts for EMVY350ADA331MJA0G
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf