United Chemi-Con EMVY500ADA4R7ME55G
EMVY500ADA4R7ME55G picture photo
Mfg. Part Number
EMVY500ADA4R7ME55G
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMVY500ADA4R7ME55G.pdf
Availability of EMVY500ADA4R7ME55G
QUANTITY
EMVY500ADA4R7ME55G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVY500ADA4R7ME55G
Internal Part NumberEIS-EMVY500ADA4R7ME55G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVY500ADA4R7ME55G
Related LinksEMVY500AD, EMVY500ADA4R7ME55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVY500ADA4R7ME55G Details Description
Related parts for EMVY500ADA4R7ME55G
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG BD/BD 40POS .4MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
IC AMP QUAD MULTIFUNC FLEXIWATT2 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 12POS datasheet.pdf
IC MCU ARM 68K FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf