United Chemi-Con EMZA160ADA681MJA0G
EMZA160ADA681MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMZA160ADA681MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMZA160ADA681MJA0G.pdf
Availability of EMZA160ADA681MJA0G
QUANTITY
EMZA160ADA681MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZA160ADA681MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMZA160ADA681MJA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZA160ADA681MJA0G
Related LinksEMZA160AD, EMZA160ADA681MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZA160ADA681MJA0G Details Description
Related parts for EMZA160ADA681MJA0G
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 1A 250 VAC datasheet.pdf
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC CHARGER BATT DUAL 16-DFN datasheet.pdf
OSCILLATOR VCXO 1.2GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,X,X,RED datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ CHIRP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 790MA 408 MOHM datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP G30 TIN datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf