United Chemi-Con EMZA350ADA331MJA0G
EMZA350ADA331MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMZA350ADA331MJA0G
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZA350ADA331MJA0G.pdf
Availability of EMZA350ADA331MJA0G
QUANTITY
EMZA350ADA331MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZA350ADA331MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMZA350ADA331MJA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZA350ADA331MJA0G
Related LinksEMZA350AD, EMZA350ADA331MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZA350ADA331MJA0G Details Description
Related parts for EMZA350ADA331MJA0G
IC MOTOR DRIVER PAR 14SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf