United Chemi-Con EMZA350ADA470MF61G
EMZA350ADA470MF61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZA350ADA470MF61G
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZA350ADA470MF61G.pdf
Availability of EMZA350ADA470MF61G
QUANTITY
EMZA350ADA470MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZA350ADA470MF61G
Internal Part NumberEIS-EMZA350ADA470MF61G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZA350ADA470MF61G
Related LinksEMZA350AD, EMZA350ADA470MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZA350ADA470MF61G Details Description
Related parts for EMZA350ADA470MF61G
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
ADAPTER 8051 MCU DIP40/QFP44 datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 0.3MM datasheet.pdf
DESOLDERING TIP 1.35MM datasheet.pdf