United Chemi-Con EMZA500ADA101MHA0G
EMZA500ADA101MHA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMZA500ADA101MHA0G
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EMZA500ADA101MHA0G.pdf
Availability of EMZA500ADA101MHA0G
QUANTITY
EMZA500ADA101MHA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZA500ADA101MHA0G
Internal Part NumberEIS-EMZA500ADA101MHA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZA500ADA101MHA0G
Related LinksEMZA500AD, EMZA500ADA101MHA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZA500ADA101MHA0G Details Description
Related parts for EMZA500ADA101MHA0G
RES ARRAY 9 RES 18K OHM 10SIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 147 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf