United Chemi-Con EMZA6R3ADA470ME61G
EMZA6R3ADA470ME61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZA6R3ADA470ME61G
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMZA6R3ADA470ME61G.pdf
Availability of EMZA6R3ADA470ME61G
QUANTITY
EMZA6R3ADA470ME61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZA6R3ADA470ME61G
Internal Part NumberEIS-EMZA6R3ADA470ME61G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZA6R3ADA470ME61G
Related LinksEMZA6R3AD, EMZA6R3ADA470ME61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZA6R3ADA470ME61G Details Description
Related parts for EMZA6R3ADA470ME61G
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FILTER LC EMI SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf