United Chemi-Con EMZF350ADA330MF90G
EMZF350ADA330MF90G picture photo
Mfg. Part Number
EMZF350ADA330MF90G
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZF350ADA330MF90G.pdf
Availability of EMZF350ADA330MF90G
QUANTITY
EMZF350ADA330MF90G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZF350ADA330MF90G
Internal Part NumberEIS-EMZF350ADA330MF90G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZF350ADA330MF90G
Related LinksEMZF350AD, EMZF350ADA330MF90G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZF350ADA330MF90G Details Description
Related parts for EMZF350ADA330MF90G
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 120MA 4.2 OHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 14POS .254M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 12POS GOLD datasheet.pdf
MOD CBL 12FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf