United Chemi-Con EMZJ100ADA122MJA0G
EMZJ100ADA122MJA0G picture photo
Mfg. Part Number
EMZJ100ADA122MJA0G
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EMZJ100ADA122MJA0G.pdf
Availability of EMZJ100ADA122MJA0G
QUANTITY
EMZJ100ADA122MJA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZJ100ADA122MJA0G
Internal Part NumberEIS-EMZJ100ADA122MJA0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZJ100ADA122MJA0G
Related LinksEMZJ100AD, EMZJ100ADA122MJA0G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZJ100ADA122MJA0G Details Description
Related parts for EMZJ100ADA122MJA0G
CONN RECEPT PIN .022-.032" .413" datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CA,50,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 7.62MM R/A datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
TFLEX 7110 9" X 9" datasheet.pdf
HEATSINK 41X45X10MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf