United Chemi-Con EMZJ250ADA220ME61G
EMZJ250ADA220ME61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZJ250ADA220ME61G
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EMZJ250ADA220ME61G.pdf
Availability of EMZJ250ADA220ME61G
QUANTITY
EMZJ250ADA220ME61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZJ250ADA220ME61G
Internal Part NumberEIS-EMZJ250ADA220ME61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZJ250ADA220ME61G
Related LinksEMZJ250AD, EMZJ250ADA220ME61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZJ250ADA220ME61G Details Description
Related parts for EMZJ250ADA220ME61G
FIXED IND 15UH 1.6A 57 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG HD 15P SER 90 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
4997-30 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf