United Chemi-Con EMZJ6R3ADA331MF80G
EMZJ6R3ADA331MF80G picture photo
Mfg. Part Number
EMZJ6R3ADA331MF80G
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMZJ6R3ADA331MF80G.pdf
Availability of EMZJ6R3ADA331MF80G
QUANTITY
EMZJ6R3ADA331MF80G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZJ6R3ADA331MF80G
Internal Part NumberEIS-EMZJ6R3ADA331MF80G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZJ6R3ADA331MF80G
Related LinksEMZJ6R3AD, EMZJ6R3ADA331MF80G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZJ6R3ADA331MF80G Details Description
Related parts for EMZJ6R3ADA331MF80G
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
IC RGSTRD BUS EXCHANGER 80TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 0.07A TO-92L datasheet.pdf
HOLD DOWN PLATE STRIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
SNAP IN BEZEL BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 160MA 8.72 OHM datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 14POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10A M25 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 50V datasheet.pdf