United Chemi-Con EMZK350ADA220MF61G
EMZK350ADA220MF61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZK350ADA220MF61G
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZK350ADA220MF61G.pdf
Availability of EMZK350ADA220MF61G
QUANTITY
EMZK350ADA220MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZK350ADA220MF61G
Internal Part NumberEIS-EMZK350ADA220MF61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZK350ADA220MF61G
Related LinksEMZK350AD, EMZK350ADA220MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZK350ADA220MF61G Details Description
Related parts for EMZK350ADA220MF61G
CONN HEADER 2POS .100 R/A datasheet.pdf
IC CAN CONTROLLER W/SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf