United Chemi-Con EMZK350ADA470MF61G
EMZK350ADA470MF61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZK350ADA470MF61G
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EMZK350ADA470MF61G.pdf
Availability of EMZK350ADA470MF61G
QUANTITY
EMZK350ADA470MF61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZK350ADA470MF61G
Internal Part NumberEIS-EMZK350ADA470MF61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZK350ADA470MF61G
Related LinksEMZK350AD, EMZK350ADA470MF61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZK350ADA470MF61G Details Description
Related parts for EMZK350ADA470MF61G
IC ADC 12BIT 80MSPS SAMPLE 48QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR TMT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
SURFACE DISC 5"XNH A MED datasheet.pdf
CONN ADAPT MCX PLUG TO TNC PLUG datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf