United Chemi-Con EMZK6R3ADA101ME61G
EMZK6R3ADA101ME61G picture photo
Mfg. Part Number
EMZK6R3ADA101ME61G
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EMZK6R3ADA101ME61G.pdf
Availability of EMZK6R3ADA101ME61G
QUANTITY
EMZK6R3ADA101ME61G Order Process
Ship out your order
Specifications of EMZK6R3ADA101ME61G
Internal Part NumberEIS-EMZK6R3ADA101ME61G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MZK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMZK6R3ADA101ME61G
Related LinksEMZK6R3AD, EMZK6R3ADA101ME61G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMZK6R3ADA101ME61G Details Description
Related parts for EMZK6R3ADA101ME61G
IC CLK DVR 8OUT PLL 70MHZ 29PGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC TXRX E1 5V 100-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 1.6A 4SOP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
FAN 100VAC 119X25MM WR datasheet.pdf