Bourns Inc. ENA1J-B28-L00025L
ENA1J-B28-L00025L picture photo
Mfg. Part Number
ENA1J-B28-L00025L
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER OPTICAL ROTARY 25 CPR
Datasheet Download
ENA1J-B28-L00025L.pdf
Availability of ENA1J-B28-L00025L
QUANTITY
ENA1J-B28-L00025L Order Process
Ship out your order
Specifications of ENA1J-B28-L00025L
Internal Part NumberEIS-ENA1J-B28-L00025L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesEN
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution25
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Round End
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)10M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ENA1J-B28-L00025L
Related LinksENA1J-B2, ENA1J-B28-L00025L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
ENA1J-B28-L00025L Details Description
Related parts for ENA1J-B28-L00025L
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 21POS datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 10UQFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf