GE Critical Power EP1000-UTEZ
EP1000-UTEZ picture photo
Mfg. Part Number
EP1000-UTEZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 52V 1000W
Datasheet Download
EP1000-UTEZ.pdf
Availability of EP1000-UTEZ
QUANTITY
EP1000-UTEZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1000-UTEZ
Internal Part NumberEIS-EP1000-UTEZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSlimLine
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 290 VAC
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts)1000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency95%
Operating Temperature-40°C ~ 75°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Hot Swappable, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension8.19" L x 4.57" W x 1.58" H (208.0mm x 116.5mm x 40.2mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1000-UTEZ
Related LinksEP100, EP1000-UTEZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EP1000-UTEZ Details Description
Related parts for EP1000-UTEZ
CONN PC PIN CIRC 0.093DIA TIN datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM64S/AE64M/X datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf