Alt EP1C12Q240I7N
EP1C12Q240I7N picture photo
Mfg. Part Number
EP1C12Q240I7N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 173 I/O 240QFP
Datasheet Download
EP1C12Q240I7N.pdf
Availability of EP1C12Q240I7N
QUANTITY
EP1C12Q240I7N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C12Q240I7N
Internal Part NumberEIS-EP1C12Q240I7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone®
Number of LABs/CLBs1206
Number of Logic Elements/Cells12060
Total RAM Bits239616
Number of I/O173
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1C12Q240I7N
Related LinksEP1C12, EP1C12Q240I7N Datasheet, Alt Distributor
EP1C12Q240I7N Details Description
Related parts for EP1C12Q240I7N
IC OPAMP GP 34MHZ 16SOIC datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC BLUE 2/PACK datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 10.9A 15 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 10000' datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 2POS 7MM datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT10A ACCESSORY datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE 10VFCR datasheet.pdf
IC POE CTRLR 13W datasheet.pdf