Alt EP1C20F400I7N
EP1C20F400I7N picture photo
Mfg. Part Number
EP1C20F400I7N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 301 I/O 400FBGA
Datasheet Download
EP1C20F400I7N.pdf
Availability of EP1C20F400I7N
QUANTITY
EP1C20F400I7N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C20F400I7N
Internal Part NumberEIS-EP1C20F400I7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone®
Number of LABs/CLBs2006
Number of Logic Elements/Cells20060
Total RAM Bits294912
Number of I/O301
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case400-BGA
Supplier Device Package400-FBGA (21x21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1C20F400I7N
Related LinksEP1C20, EP1C20F400I7N Datasheet, Alt Distributor
EP1C20F400I7N Details Description
Related parts for EP1C20F400I7N
CONN SMB JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2924 datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf