Alt EP1K100FC256-1
EP1K100FC256-1 picture photo
Mfg. Part Number
EP1K100FC256-1
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 186 I/O 256FBGA
Datasheet Download
EP1K100FC256-1.pdf
Availability of EP1K100FC256-1
QUANTITY
EP1K100FC256-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1K100FC256-1
Internal Part NumberEIS-EP1K100FC256-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACEX-1K®
Number of LABs/CLBs624
Number of Logic Elements/Cells4992
Total RAM Bits49152
Number of I/O186
Number of Gates257000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1K100FC256-1
Related LinksEP1K100, EP1K100FC256-1 Datasheet, Alt Distributor
EP1K100FC256-1 Details Description
Related parts for EP1K100FC256-1
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
OSC XO 56.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PIN COAX TYPE C GOLD R/A datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8DIP datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER ISO USB TO 2PORT RE232 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf