Alt EP1K30TC144-2
EP1K30TC144-2 picture photo
Mfg. Part Number
EP1K30TC144-2
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 102 I/O 144TQFP
Datasheet Download
EP1K30TC144-2.pdf
Availability of EP1K30TC144-2
QUANTITY
EP1K30TC144-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1K30TC144-2
Internal Part NumberEIS-EP1K30TC144-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN Design/SpecificationAppearance Update 30/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACEX-1K®
Number of LABs/CLBs216
Number of Logic Elements/Cells1728
Total RAM Bits24576
Number of I/O102
Number of Gates119000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1K30TC144-2
Related LinksEP1K30, EP1K30TC144-2 Datasheet, Alt Distributor
EP1K30TC144-2 Details Description
Related parts for EP1K30TC144-2
ICL 5 OHM 20% 6A 22MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS DIMM T/H datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 15NS 48TQFP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV5683P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf