Alt EP1K50FC256-2
EP1K50FC256-2 picture photo
Mfg. Part Number
EP1K50FC256-2
Brief Description
IC FPGA 186 I/O 256FBGA
Datasheet Download
EP1K50FC256-2.pdf
Availability of EP1K50FC256-2
QUANTITY
EP1K50FC256-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1K50FC256-2
Internal Part NumberEIS-EP1K50FC256-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACEX-1K®
Number of LABs/CLBs360
Number of Logic Elements/Cells2880
Total RAM Bits40960
Number of I/O186
Number of Gates199000
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-FBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1K50FC256-2
Related LinksEP1K50, EP1K50FC256-2 Datasheet, Alt Distributor
EP1K50FC256-2 Details Description
Related parts for EP1K50FC256-2
RES 5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC GLASS 4KOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
ENCODER OPT 32PPR 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 54POS STRGHT PIN datasheet.pdf
16 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.8A TO-18 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf