Alt EP1S60F1508C6N
EP1S60F1508C6N picture photo
Mfg. Part Number
EP1S60F1508C6N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 1022 I/O 1508FBGA
Datasheet Download
EP1S60F1508C6N.pdf
Availability of EP1S60F1508C6N
QUANTITY
EP1S60F1508C6N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1S60F1508C6N
Internal Part NumberEIS-EP1S60F1508C6N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN Design/SpecificationPackage Height 03/March/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package7
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix®
Number of LABs/CLBs5712
Number of Logic Elements/Cells57120
Total RAM Bits5215104
Number of I/O1022
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1508-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1508-FBGA (30x30)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1S60F1508C6N
Related LinksEP1S60F, EP1S60F1508C6N Datasheet, Alt Distributor
EP1S60F1508C6N Details Description
Related parts for EP1S60F1508C6N
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT *690012005 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf