Alt EP1SGX25FF1020C5
EP1SGX25FF1020C5 picture photo
Mfg. Part Number
EP1SGX25FF1020C5
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 607 I/O 1020FBGA
Datasheet Download
EP1SGX25FF1020C5.pdf
Availability of EP1SGX25FF1020C5
QUANTITY
EP1SGX25FF1020C5 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1SGX25FF1020C5
Internal Part NumberEIS-EP1SGX25FF1020C5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® GX
Number of LABs/CLBs2566
Number of Logic Elements/Cells25660
Total RAM Bits1944576
Number of I/O607
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1020-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1020-FBGA (33x33)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1SGX25FF1020C5
Related LinksEP1SGX25, EP1SGX25FF1020C5 Datasheet, Alt Distributor
EP1SGX25FF1020C5 Details Description
Related parts for EP1SGX25FF1020C5
IC REG LDO 1.8V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.25W SC88 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.2A SOT-26 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 3M1 datasheet.pdf
POWR STRP 19"15A 8OUT 15'CRD BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf