Alt EP1SGX25FF1020C7
EP1SGX25FF1020C7 picture photo
Mfg. Part Number
EP1SGX25FF1020C7
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 607 I/O 1020FBGA
Datasheet Download
EP1SGX25FF1020C7.pdf
Availability of EP1SGX25FF1020C7
QUANTITY
EP1SGX25FF1020C7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1SGX25FF1020C7
Internal Part NumberEIS-EP1SGX25FF1020C7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® GX
Number of LABs/CLBs2566
Number of Logic Elements/Cells25660
Total RAM Bits1944576
Number of I/O607
Number of Gates-
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1020-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1020-FBGA (33x33)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP1SGX25FF1020C7
Related LinksEP1SGX25, EP1SGX25FF1020C7 Datasheet, Alt Distributor
EP1SGX25FF1020C7 Details Description
Related parts for EP1SGX25FF1020C7
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
RES WW 1W 0.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf