Alt EP20K1000EFC672-3
EP20K1000EFC672-3 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K1000EFC672-3
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 508 I/O 672FBGA
Datasheet Download
EP20K1000EFC672-3.pdf
Availability of EP20K1000EFC672-3
QUANTITY
EP20K1000EFC672-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K1000EFC672-3
Internal Part NumberEIS-EP20K1000EFC672-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Bump Transfer 06/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs3840
Number of Logic Elements/Cells38400
Total RAM Bits327680
Number of I/O508
Number of Gates1772000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case672-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package672-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K1000EFC672-3
Related LinksEP20K100, EP20K1000EFC672-3 Datasheet, Alt Distributor
EP20K1000EFC672-3 Details Description
Related parts for EP20K1000EFC672-3
CAP CER 100PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC SYNC PWM CONVERTER 20-HTSSOP datasheet.pdf
PELTIER CP2,127,06,L1,RT,W4.5 datasheet.pdf
FILTER LOWPASS 2.45GHZ TI datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf