Alt EP20K100EBC356-2X
EP20K100EBC356-2X picture photo
Mfg. Part Number
EP20K100EBC356-2X
Brief Description
IC FPGA 246 I/O 356BGA
Datasheet Download
EP20K100EBC356-2X.pdf
Availability of EP20K100EBC356-2X
QUANTITY
EP20K100EBC356-2X Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K100EBC356-2X
Internal Part NumberEIS-EP20K100EBC356-2X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package24
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs416
Number of Logic Elements/Cells4160
Total RAM Bits53248
Number of I/O246
Number of Gates263000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case356-LBGA
Supplier Device Package356-BGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K100EBC356-2X
Related LinksEP20K100, EP20K100EBC356-2X Datasheet, Alt Distributor
EP20K100EBC356-2X Details Description
Related parts for EP20K100EBC356-2X
IC REG LDO 10V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC DGTL SIGNL PROCESSOR 144-BGA datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 EXP I/O 10 SLOTS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 150MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN SMPM PLUG PCB SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 500mA Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf