Alt EP20K100EQC240-2
EP20K100EQC240-2 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K100EQC240-2
Brief Description
IC FPGA 183 I/O 240QFP
Datasheet Download
EP20K100EQC240-2.pdf
Availability of EP20K100EQC240-2
QUANTITY
EP20K100EQC240-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K100EQC240-2
Internal Part NumberEIS-EP20K100EQC240-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Total RAM Bits53248
Number of I/O183
Number of Gates263000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K100EQC240-2
Related LinksEP20K100, EP20K100EQC240-2 Datasheet, Alt Distributor
EP20K100EQC240-2 Details Description
Related parts for EP20K100EQC240-2
SWITCH TRACKBALL N/O ORN/GRN CC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 44A TO-268 D3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SSMINI6 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 9.78MM datasheet.pdf
I2 DIE FOR 19028-0016 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf