Alt EP20K1500EBC652-2
EP20K1500EBC652-2 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K1500EBC652-2
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 488 I/O 652BGA
Datasheet Download
EP20K1500EBC652-2.pdf
Availability of EP20K1500EBC652-2
QUANTITY
EP20K1500EBC652-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K1500EBC652-2
Internal Part NumberEIS-EP20K1500EBC652-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Bump Transfer 06/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs5184
Number of Logic Elements/Cells51840
Total RAM Bits442368
Number of I/O488
Number of Gates2392000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case652-BBGA
Supplier Device Package652-BGA (45x45)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K1500EBC652-2
Related LinksEP20K150, EP20K1500EBC652-2 Datasheet, Alt Distributor
EP20K1500EBC652-2 Details Description
Related parts for EP20K1500EBC652-2
IC DATA ACQ SYS 12BIT 3V 20-DIP datasheet.pdf
IC FET MUX/DEMUX SGL 16SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1816 SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator SPI Dimming 24A Automotive PG-DSO-36 datasheet.pdf
DIG RKR SW W-LKOUTS 0-2VSBL datasheet.pdf
RES 900 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf