Alt EP20K300EQC240-1
EP20K300EQC240-1 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K300EQC240-1
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 152 I/O 240QFP
Datasheet Download
EP20K300EQC240-1.pdf
Availability of EP20K300EQC240-1
QUANTITY
EP20K300EQC240-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K300EQC240-1
Internal Part NumberEIS-EP20K300EQC240-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs1152
Number of Logic Elements/Cells11520
Total RAM Bits147456
Number of I/O152
Number of Gates728000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-PQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K300EQC240-1
Related LinksEP20K300, EP20K300EQC240-1 Datasheet, Alt Distributor
EP20K300EQC240-1 Details Description
Related parts for EP20K300EQC240-1
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMB datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU RESET SC70-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf