Alt EP20K400CF672C9
EP20K400CF672C9 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K400CF672C9
Brief Description
IC FPGA 488 I/O 672FBGA
Datasheet Download
EP20K400CF672C9.pdf
Availability of EP20K400CF672C9
QUANTITY
EP20K400CF672C9 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K400CF672C9
Internal Part NumberEIS-EP20K400CF672C9
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KC®
Number of LABs/CLBs1664
Number of Logic Elements/Cells16640
Total RAM Bits212992
Number of I/O488
Number of Gates1052000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case672-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package672-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K400CF672C9
Related LinksEP20K40, EP20K400CF672C9 Datasheet, Alt Distributor
EP20K400CF672C9 Details Description
Related parts for EP20K400CF672C9
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 5A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
INTERBUS MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf