Alt EP20K600EFC33-2
EP20K600EFC33-2 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K600EFC33-2
Brief Description
IC FPGA 588 I/O 1020FBGA
Datasheet Download
EP20K600EFC33-2.pdf
Availability of EP20K600EFC33-2
QUANTITY
EP20K600EFC33-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K600EFC33-2
Internal Part NumberEIS-EP20K600EFC33-2
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs2432
Number of Logic Elements/Cells24320
Total RAM Bits311296
Number of I/O588
Number of Gates1537000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1020-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1020-FBGA (33x33)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K600EFC33-2
Related LinksEP20K60, EP20K600EFC33-2 Datasheet, Alt Distributor
EP20K600EFC33-2 Details Description
Related parts for EP20K600EFC33-2
CLAMP TIE HVY #25SCR NAT 9" datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 10NS 64STQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 16MM datasheet.pdf
FUSE CLASS J T/D 6A 600V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER AMD 72QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf