Alt EP20K600EFC33-3
EP20K600EFC33-3 picture photo
Mfg. Part Number
EP20K600EFC33-3
Brief Description
IC FPGA 588 I/O 1020FBGA
Datasheet Download
EP20K600EFC33-3.pdf
Availability of EP20K600EFC33-3
QUANTITY
EP20K600EFC33-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP20K600EFC33-3
Internal Part NumberEIS-EP20K600EFC33-3
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesAPEX-20KE®
Number of LABs/CLBs2432
Number of Logic Elements/Cells24320
Total RAM Bits311296
Number of I/O588
Number of Gates1537000
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1020-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1020-FBGA (33x33)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP20K600EFC33-3
Related LinksEP20K60, EP20K600EFC33-3 Datasheet, Alt Distributor
EP20K600EFC33-3 Details Description
Related parts for EP20K600EFC33-3
SENSOR 30PSIA 1/4NPT 4-20MA 2' datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 58PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
381 TB SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf