FFF EP21000000J0G
EP21000000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EP21000000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB SOCKET PIN-STRIP
Datasheet Download
EP21000000J0G.pdf
Availability of EP21000000J0G
QUANTITY
EP21000000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EP21000000J0G
Internal Part NumberEIS-EP21000000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEP
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions21
Positions Per Level21
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP21000000J0G
Related LinksEP2100, EP21000000J0G Datasheet, FFF Distributor
EP21000000J0G Details Description
Related parts for EP21000000J0G
MOSFET 2N-CH 20V 7.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 1% 100V 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf