Alt EP2AGZ300FF35I4N
EP2AGZ300FF35I4N picture photo
Mfg. Part Number
EP2AGZ300FF35I4N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 554 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP2AGZ300FF35I4N.pdf
Availability of EP2AGZ300FF35I4N
QUANTITY
EP2AGZ300FF35I4N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP2AGZ300FF35I4N
Internal Part NumberEIS-EP2AGZ300FF35I4N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesArria II GZ
Number of LABs/CLBs11920
Number of Logic Elements/Cells298000
Total RAM Bits18854912
Number of I/O554
Number of Gates-
Voltage - Supply0.87 V ~ 0.93 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP2AGZ300FF35I4N
Related LinksEP2AGZ30, EP2AGZ300FF35I4N Datasheet, Alt Distributor
EP2AGZ300FF35I4N Details Description
Related parts for EP2AGZ300FF35I4N
FUSE AUTO 225A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN RCPT 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
TAG CAUTION/LOCKOUT FOR SAFETY datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.08MM 5POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
GDT 300V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 40POS SLD CUP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf