Alt EP2S180F1508C4
EP2S180F1508C4 picture photo
Mfg. Part Number
EP2S180F1508C4
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 1170 I/O 1508FBGA
Datasheet Download
EP2S180F1508C4.pdf
Availability of EP2S180F1508C4
QUANTITY
EP2S180F1508C4 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP2S180F1508C4
Internal Part NumberEIS-EP2S180F1508C4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® II
Number of LABs/CLBs8970
Number of Logic Elements/Cells179400
Total RAM Bits9383040
Number of I/O1170
Number of Gates-
Voltage - Supply1.15 V ~ 1.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1508-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1508-FBGA (30x30)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP2S180F1508C4
Related LinksEP2S180, EP2S180F1508C4 Datasheet, Alt Distributor
EP2S180F1508C4 Details Description
Related parts for EP2S180F1508C4
NPN PHOTOTRANS 850NM SIDE VIEW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 88A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf